Zvoľ si prosím preferovaný jazyk bolgu:

Slovenský English
SK | EN
Rise & Shine
bookmark
Cestovanie

Dvaja bratia

Trošku netypický článok toto nedeľné popoludnie. :) Už asi týždeň ma tak toršku trápia moje myšlienky. Doslova. Som naozaj vďačná za svoj život, som obklopená rodinou a kamarátmi, ktorí sú mi oporou, mám možnosť sa vzdelávať, cestovať, mám za sebou krásne skúsenosti a zážitky, mám strechu nad hlavou a vlastne všetko čo potrebujem. A často aj čo nepotrebujem. No posledné dni mi stále myšlienky utekajú k cestovaniu. A rozum mi hovorí , že som tak trochu šťastnejšia a spokojnejšia keď cestujem alebo čo. Ďalšia časť môjho ja sa na mňa hnevá, že takto myslím a hovorí mi , že mám byť vďačná za teraz ! A ja aj som... ALE, vždy tam mám to ale...

No a dnes, dnes som sa vybrala čítať si knižku do obľúbenej kaviarne. A presne keď som ZASA premýšľala nad možným aj nemožným som si prečítala štyri strany, ako ušité pre mňa. A rada by som ich citovala a s vami zdieľala. Povesť sa nazýva DVAJA BRATIA.

"Kedysi, nie je dôležité kedy, žili manželia. Dlho nemali deti. V pokročilom veku porodila žena dvoch synov , dvojičky, no pri pôrode zomrela. Otec ich vychovával najlepšie ako vedel no keď bratia dovŕšili 15 rokov, otec umrel. Po jeho pohrebe sedeli potichu a smutne. O tri minúty starší brat po chvíli prehovoril: "Keď náš otec umieral, stále opakoval, že nám nestihol predať múdrosť života. Ako bez nej budeme žiť ? Bez tejto múdrosti náš rod nebude pokračovať šťastne. A nám sa vysmejú tí, ktorí túto múdrosť prijať stihli."

"Nebuď smutný," povedal mladší brat. "Ja urobím všetko , čo povieš. Dokážem žiť bez zádumčivosti, život je mi príjemný. Cítim radosť, keď prichádza deň, aj keď je západ. Budem žiť jednoducho, pracovať v hospodárstve a ty, ty poznávaj múdrosť.

Starší brat súhlasil. A keďže bol presvedčený, že človek nedokáže nájsť múdrosť , keď ostane doma, rozhodol sa, že jeho povinnosťou je nájsť všetko múdre, čo je vo svete. Nájsť , priniesť do ich domu a darovať potomkom. Obíde celý svet, všetkých mudrcov, pozná všetky ich vedy a vráti sa domov.

Uplynuli roky. Putoval starší brat od mudrca k mudrcovi , od chrámu k chrámu, poznával učenia západu i východu. Cestoval okolo 60 rokov. Zošedivel. Rozdával múdrosť. S nadšením ho všade vítali, šírila sa pred ním veľká sláva, stal sa veľkým mudrcom. A on, obklopený davom žiakov sa stále viac približoval k jeho rodnému domu. Dlho sa bratia vítali. Šedivý mudrc si potom unavene sadol k stolu malého domčeka. A mladší brat začal teplou vodou umývať mudrcovi nohy a poslúchať jeho slová:

"Splnil som svoju povinnosť. Poznal som učenie. Stvoril som vlastné. V dome sa dlho nezdržím. Ale keďže som ti sľúbil priniesť múdrosť, svoj sľub dodržujem.

Tu je prvá pravda: všetci ľudia by mali žiť v prekrásnej záhrade." Mladší brat sa mu stále snažil vyhovieť a vravel : " Ochutnaj, na stole pred tebou sú plody z našej záhrady, sám som vybral tie najlepšie." Mudrc zádumčivo ochutnal chutné prekrásne plody a pokračoval : " Každý človek , žijúci na zemi, by mal sám vypestovať rodový strom. Keď zomrie bude dobrou pamiatkou pre jeho potomkov. A tiež im bude čistiť vzduch. Dobrý vzduch potrebujeme my všetci." Mladší brat rýchlo otvoril okno a prehovoril: "Nadýchni sa vzduchu dvoch cédrov. Zasadil som ich v roku, keď si odišiel. Jednu jamku som vykopal lopatkou mojou, druhú tou tvojou." Mudrc sa zádumčivo pozrel na malebné stromy a prehovoril: " Existuje veľký cit- láska. A tiež najväčšia múdrosť: každý človek by mal každým dňom usilovať o lásku."

"Ó , aký si múdri môj starší brat. V rozpakoch pred tebou, som ťa zabudol zoznámiť s rodinou!" a vykríkol: " Starenka , kde si, ty moja kucháročka?" Veselá starenka pribehla s misou pirôžkov, ponúkla mudrca, chvíľu srandovala o života, radovala sa a s úsmevom od ucha k uchu sa zasa rozlúčila. " Prepáč brat, nikdy nepoznala cenu múdrosti, vždy bola zato veselá a taká ostala až do dnes." Mudrc bol v hlbokom zamyslení , keď ho zrazu prerušil krik detí a povedal : "Človek by sa mal snažiť poznať veľkú múdrosť, ako vychovať deti šťastné a spravodlivé." Mladší brat sa snažil najlepšie ako vedel a predstavil mu jeho hlučné vnúčatá. Dvaja chlapci a malé dievčatko sa hádali vo dverách a v snahe ich upokojiť mladý brat prehovoril: " Tak mi povedzte, čo sa vám stalo , vy moje neposedné krpčeky. " A dievčatko zaštebotalo: " deduško, ponáhľala som sa k tebe aby som ti ukázala tanec a chalani sa na mňa prilepili! Jeden si chce s tebou kresliť a druhý nesie píšťalku, aby si mu zahral. Ale ja som sa rozhodla prísť prvá! Ste dvaja deduškovia , urobte rozhodnutie! " Mudrc napínal vrásky a snažil sa prísť na múdru odpoveď. Mladší brat v tichej pauze rýchlo prehovoril: " Vôbec sa nemáte prečo hádať. Tancuj, moja neposedná krásavica, budem hrať k tvojmu tancu na píšťalku. Môj milý muzikant mi pomôže pre teba hrať. A ty maliar, vyobraz to, čo vytvárajú zvuky hudby a ako tancuje svoj tanec baletka. Tak šup všetci do práce."  

Všetci sa pustili do tvorenia. A mudrc mlčal. Mudrc pochopil... Zobral otcov starý sekáč a kladivo a začal vysekávať do kameňa svoje hlavné ponaučenie. Stálo tam : " Čo hľadáš pútnik, všetko nesieš so sebou a každým krokom to neraz strácaš, nenachádzajúc nič nové." - úryvok z knižky Anastázia, ktorú odporúčam! Konkrétne jej 4. diel: Stvorenie.  

A čo som si teda z tejto povesti zobrala ja ? :)

Je krásne cestovať, keď potom túži tvoja duša, cestuj! Ja budem tiež. :) Ale neutekaj. A nezabúdaj, že tak isto ako máš pocit, že ťa cestovanie mení, obohacuje, rozvíja...tak isto sa môžeš meniť aj v tvojej prenajatej izbe. Za múdrosťou nemusíme lietať cez polovicu zemegule. Všetko si nosíme v sebe. Celý vesmír. Preto spoznávaj múdrosť v každodennom živote, nie iba ak budeš tam alebo tam.. alebo ak to či ono. Práve teraz. Všetko je už v nás. V každom jednom. :) A áno, kým si toto uvedomím aj prakticky, nie len teoreticky ešte chvíľku potrvá, no veľa z nás je už na ceste. :)  

S láskou, Rebi ♡

komentáre

Iva
Krasne napisane ❤️
Noro
A tak to je:-)

"Beauty always has and always will be within you- you are the universe, you are the stars, you are the moon. Don´t let anyone ever dull your shine."

"Maybe the journey isn´t so much about becoming anything. Maybe it´s about unbecoming everything that isn´t really you, so you can be who you were meant to be in the first place."

"A healthy outside starts from the inside."

"Be patient. Everything comes to you in the right moment."

"Stop looking for the light. Become it instead."

"Wherever you are be all there."